Podróże do kosmosu

W dniu 11 października 2017 roku uczniowie klas IV-VII uczestniczyli w pokazach w przenośnym planetarium, kopule, o kształcie półkuli, która dawała wrażenie przestrzeni kosmicznej.

Poznaliśmy aktualne dzienne i nocne niebo: Księżyc i jego fazy, Słońce, planety, kometę i deszcz meteorów, czyli Układ Słoneczny. Na rozgwieżdżonym niebie obejrzeliśmy charakterystyczne dla danej pory roku gwiazdy i gwiazdozbiory, zobaczyliśmy jak niebo zmienia się w ciągu nocy i roku, czyli poznaliśmy konsekwencje ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi. Dowiedzieliśmy się m.in. jak odnaleźć Gwiazdę Polarną i dlaczego jest ona taka wyjątkowa. Nauczyliśmy się rozpoznawać niektóre gwiazdozbiory i poznaliśmy związane z nimi mity. Poznaliśmy pojęcia: zodiak, ruch wirowy i obiegowy, układ geocentryczny i heliocentryczny. Obejrzeliśmy mgławice i galaktyki, czyli obiekty głębokiego nieba.

Mam nadzieję, że udział w tej lekcji zachęcił do zdobywania wiedzy dotyczącej przestrzeni kosmicznej.

Edyta Żyguła-Matysik, Marta Rak, Alicja Bochnia - Tomasik