Piesza wycieczka krajoznawczo – turystyczna po swojej miejscowości

18 września 2018r. uczniowie klasy I „a”, II „b” i III „b” wzięli udział w pieszej wycieczce krajoznawczo-turystycznej po swojej miejscowości. Celem tej wycieczki było poznanie historii i najważniejszych zabytków Brzysk oraz upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jednym z głównych zabytków naszej miejscowości jest kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny wzniesiony w latach 1867 – 1879. Jest to budowla w stylu neogotyckim, głównie z kamienia ciosanego, pokryta blachą miedzianą. W szczytowej części kościoła znajduje się dzwonnica z dwoma dzwonami. Przechodząc przez cmentarz parafialny uczniowie zobaczyli wiele XIX-wiecznych pomników oraz kaplicę cmentarną dawnych właścicieli Brzysk – Kotarskich z 1859 roku. Spacerując po wsi zauważyli wiele zabytkowych kapliczek i krzyży. Wycieczka zakończyła się przy brzyskim dworku z początku XIX wieku – dawnym pałacu rodziny Kotarskich.

Wspólna wyprawa przybliżyła uczniom historię i najważniejsze zabytki miejscowości, w której mieszkają. Dzięki niej możliwa była również wzajemna integracja i miłe spędzenie czasu na świeżym powietrzu.

Dorota Kita, Bogusława Madej, Małgorzata Przewoźnik