Gminny Konkurs „Cudze chwalicie, swego nie znacie”

"Cudze chwalicie , swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie"  (Stanisław Jachowicz, polski bajkopisarz i pedagog, żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku).

Bardzo często zachwycamy się kulturą innych krajów, pięknem odległych regionów oraz sztuką innych narodów. Często nie zdajemy sobie sprawy albo nie pamiętamy,  że nasz region ma bogatą historię i ciekawe zabytki oraz tradycję, że wśród nas jest wielu wartościowych rodaków.

Głównym celem Gminnego Konkursu „Cudze chwalicie, swego nie znacie” jest zareklamowanie naszego regionu, zwrócenie młodym uwagi w jak pięknym kraju żyją, skłonienie ich do pogłębiania wiedzy na jego temat oraz do poświęcania większej uwagi „swojej małej ojczyźnie”. W dniu 6 listopada 2018 r. w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych: w kategorii klas IV – VIII szkoły podstawowej oraz w kategorii klas trzecich gimnazjum. W konkursie wzięło udział trzydziestu dwóch uczniów.

Uczestnicy rozwiązywali test z wiedzy o własnym regionie, jego historii, zwyczajach, tradycjach oraz związanych z nim znanych ludziach. Konkurs został zorganizowany przez nauczycieli: p. Elżbietę Dziedzic oraz p. Alicję Bochnię – Tomasik. Organizatorzy stworzyli uczestnikom możliwości sprawdzenia i porównania posiadanej wiedzy dotyczącej naszego terenu oraz warunki do integracji uczniów szkół z naszej gminy.

W konkursie w kategorii klas IV – VIII szkoły podstawowej wzięło udział 20 uczniów  Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Błażkowej, Zespołu Szkół Społecznych w Lipnicy Dolnej oraz Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Brzyskach. Naszą szkołę reprezentowało siedmiu uczniów z klas ósmych: Karol Gadzała, Wiktoria Gustek, Szymon Jaśkowiak, Kacper Kołodziej, Kinga Nowak, Eliza Wojdyła oraz Jowita Wojdyła.

Po sprawdzeniu testu komisja konkursowa wyłoniła laureatów. Najlepszymi okazali się uczniowie:

I miejsce –  Wiktoria Osowska z Zespołu Szkół Społecznych w Lipnicy Dolnej,

Wiktoria Gustek z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Brzyskach,

Wiktoria Myszkowska z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Błażkowej,

II miejsce –   Kamil Bochnowski z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Błażkowej.

III miejsce – Szymon Jaśkowiak  z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Brzyskach,

Jowita Wojdyła z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Brzyskach,

IV miejsce –  Michał Janik z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Błażkowej,

V miejsce –    Kinga Nowak z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Brzyskach,

VI miejsce –   Eliza Wojdyła z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Brzyskach,

Sebastian Pruchnik z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Błażkowej.

W konkursie udział wzięli także: Anna Mikrut, Weronika Warzecha /Zespół Szkół Społecznych w Lipnicy Dolnej/, Michał Janik, Gabriel Mikoś, Zuzanna Dziedzic, Karolina Bokota, Martyna Więcek, Weronika Jędrzejczyk, Paulina Kowalska, Kacper Wołowiec /Zespół Szkolno - Przedszkolnego w Błażkowej/, Karol Gadzała oraz Kacper Kołodziej /Zespół Szkolno - Przedszkolnego w Brzyskach/. Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę książkową i dyplom.

Rozdanie nagród książkowych i dyplomów dla wszystkich uczestników nastąpiło na uroczystym podsumowaniu z udziałem m.in. Wójta  Gminy Brzyska, pana Rafała Papciaka,  Dyrektora Publicznego Gimnazjum w Brzyskach, pana Tadeusza Maculaka oraz Dyrekcji Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Brzyskach, pana Wiesława Marcisza i pani Agaty Delikat.

Elżbieta Dziedzic

Alicja Bochnia-Tomasik