Gramy w gumę!

Każdy, kto urodził się lub wychowywał w latach osiemdziesiątych lub dziewięćdziesiątych z pewnością pamięta i mile wspomina godziny spędzone na graniu w gumę. Graliśmy wszyscy - i dziewczynki i chłopcy, graliśmy wszędzie - na boisku, na podwórku, w domu, w parku. To jedna z najprostszych i jednocześnie niesamowicie angażujących zabaw, z zasadami, które bardzo łatwo przyswoić. Nie wymaga specjalnego sprzętu, czy miejsca - wystarczy guma do skakania i niewielka przestrzeń. Gra w gumę niesamowicie ćwiczy równowagę, koordynację ruchową i płynność wykonywanych ruchów. Pozwala na pozbycie się nadmiaru energii, uczy zdrowej rywalizacji, wzmacnia kondycję.

Skąd wzięła się ta gra? „Guma” ma swoje pochodzenie w Chinach - „Chinese Jump Rope” to popularny chiński sport mający już ponad 1000 lat, którego początki sięgają wczesnej dynastii Tang. Wówczas „chiński sznur do skakania” był nazywany „skaczącymi pasami”, w które grano raz na rok. Do Polski zawitała na początku XX wieku. Gra polega na wykonaniu serii skoków przez gumę bez skuchy (pomyłki). Dwoje graczy stoi w gumie, trzeci skacze aż do skuchy - wówczas następuje zmiana gracza. Po ponownym powrocie do gry gracz zaczyna skoki od poziomu na którym skończył. Najpierw uczestnicy skaczą na gumie zaczepionej na wysokości kostek, później kolan, ud, pasa, a nawet wyżej.

Gra w gumę,  pomimo tego, że obecnie nie jest aż tak bardzo popularna, nadal jest lubiana przez dzieci. Także nasi uczniowie miło spędzają czas wolny właśnie skacząc w gumę. Po miesiącu treningów przyszedł czas na zorganizowanie pierwszych zawodów w graniu w gumę. W dniach 27 - 30.05.2019 r. w świetlicy szkolnej odbył się I Turniej Skakania w Gumę, w którym wzięło udział 25 dzieci. Rozgrywki odbywały się w miłej atmosferze ze zdrową rywalizacją. Po skończonej zabawie zostali wyłonieni najlepsi - wyniki przedstawiają się następująco:

• I miejsce: Bartłomiej Kuk, kl. II a

Natalia Surdel, kl. IV