Wyjazd przedszkolaków do kina w Krośnie

W dniu 24.04.2014r. dzieci z grupy 0a i 0b były w kinie ,,Sokół” w Krośnie na filmie pt. ,,Sarila” opartym na podstawie starej eskimoskiej legendy.Film przedstawiał  Daleką Północ 1910 rok. W wiosce Eskimosów  od dawna panował głód. Myśliwi wracali z łowów z pustymi rękami. Na szczęście mądra czarownica Saya przypomniała plemieniu legendę o Sarili – baśniowej krainie ukrytej między lodowcami. Według niej do tej krainy mógł trafić tylko ktoś o czystym sercu. Na poszukiwanie Sarili  wyruszyło troje młodych ludzi: syn wodza Putulik, jego narzeczona Apik i obdarzony magicznymi mocami myśliwy Markussi. Dzieci mogły na dużym ekranie zobaczyć jak wygląda życie Eskimosów; gdzie mieszkają, czym się żywią,  jak są ubrani.

Celem wyjazdu do kina było również dostrzeganie różnic między kinem, a teatrem. Ocenianie zachowań bohaterów fikcyjnych. Poznanie zawodów związanych z filmem – aktor, reżyser, scenarzysta, charakteryzator. Kształcenie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. Dzieciom bardzo podobał się film, wróciły szczęśliwe, zadowolone i pełne wrażeń.

Danuta Rak

Kazimiera Gadzała