Skarby mórz i oceanów

W dniu 10 października 2023r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ciekawej lekcji przyrody pod hasłem "Skarby mórz i oceanów". Spotkanie prowadzone było przez panią Żanetę Przyjemską i pana Stanisława Janturę, który jest pasjonatem przyrody, kolekcjonerem okazów flory i fauny mórz i oceanów . Swoją kolekcję tworzył przez ponad 30 lat i zawierała ponad 500 okazów reprezentujących rejon raf koralowych, basenu Morza Śródziemnego oraz organizmów żyjących w Morzu Bałtyckim.

Wszyscy podziwiali wspaniałe kolekcje. Okazy ryb, muszli między innymi: rekina koralowego, rekina marmurkowego, szczęki rekina, egzotyczną kolekcję ryb, ciekawe okazy rozgwiazd, gąbek, jeżowców, kraby, homary, langusty, muszle, ząb Megalodona (największej prehistorycznej ryby pływającej w oceanach), okazy bursztynów, pereł, krzemienia pasiastego i wiele innych ciekawych eksponatów. Prelekcja przebiegała w miłej atmosferze, zawierała wiele ciekawych opowieści i historyjek przystosowanych do różnych grup wiekowych.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów. Każdy z uczestników mógł zakupić pamiątki związane z wystawą: muszle, rozgwiazdy, gąbki, małże, minerały i inne.

Alicja Bochnia- Tomasik