SENSORYCZNA ŚCIEŻKA PRZEDSZKOLAKÓW W GRUPIE „MOTYLKI” I „GUMISIE”

Ścieżka sensoryczna to nic innego jak tor przeszkód dla dziecka, który wyraźnie stymuluje zmysł dotyku. Zabawa ta, wpływa na rozwijanie wielu umiejętności. Nasze przedszkolaki z grup: Motylki i Gumisie miały okazję uczestniczyć w takiej aktywności. Przejście przez ścieżkę sensoryczną wspomaga prawidłowy rozwój wszystkich zmysłów i nabywanie podstawowych umiejętności. Jednym z jej najważniejszych celów jest przede wszystkim dostarczenie różnorodnych wrażeń zmysłowych. Szczególnie aktywizowany jest tutaj dotyk, ponieważ ścieżka sensoryczna wyróżnia się strukturą i podłożem. Poruszanie się po ścieżce daje maluchowi możliwość doskonalenia swojego zmysłu równowagi  i jej zachowania nawet w trudniejszych warunkach. Ponadto, ma to również korzystne oddziaływania na usprawnienie dużej motoryki całego ciała, a także kształtuje we właściwy sposób koordynację ruchowo – wzrokową dziecka i wyprostowaną postawę kręgosłupa.

Zabawy ruchowe z wykorzystaniem samodzielnie wykonanej ścieżki sensorycznej to świetna zabawa i rozwój motoryki dużej. A zatem taka aktywność to znakomity patent na rozwijającą i zarazem atrakcyjną rozrywkę dla dzieci w różnym wieku. W szczególności polecana jest dla najmłodszych pociech, których wszystkie zmysły są w fazie intensywnego rozwoju, ale nie tylko.

Ewelina Adamik,

Maria Marcisz, Magdalena Kuk