Zespół Szkolno - Przedszkolny w Brzyskach

Wycieczka do firmy FAMUR S.A. w Gorlicach oraz Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku

W dniu 25 października  uczniowie klas ósmych uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do wiodącej firmy wytwarzającej maszyny i sprzęt dla górnictwa- firmy FAMUR S.A. Oddział w Gorlicach. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zakładu numer 1 zajmującego się głównie produkcją i serwisowaniem kombajnów ścianowych.

Młodzież po prezentacji firmy i szkoleniu bhp miała okazję zapoznać się z innowacyjnymi procesami i technologiami wykorzystywanymi w realizowanych procesach produkcyjnych. Po  zaopatrzeniu w niezbędny sprzęt ochronny typu kaski i kamizelki odwiedziliśmy kolejne ogniwa produkcyjne: obróbki mechanicznej, obróbki cieplnej, kontroli jakości, montażu i prób ruchowych. Uczniowie chętnie pytali o rozwiązania w zakresie projektowania i produkcji urządzeń dla przemysłu. Ponadto mieli możliwość  zaobserwować jak wygląda praca na wielu stanowiskach w branży mechatronicznej. Firma niewątpliwie tworzy środowisko przyjazne dla każdego zainteresowanego rozwojem zawodowym.

Jesteśmy wdzięczni FAMUR Glinik Oddział w Gorlicach za fantastyczną organizację wizyty, życzliwość oraz zaangażowanie kierownictwa i pracowników, którzy  oprowadzali nas po firmie, odpowiadali na pytania i dzielili się swoim doświadczeniem w firmie.

Po dwugodzinnej wizycie w firmie Famur udaliśmy się do pobliskiego Szymbarku, gdzie znajduje się Skansen Wsi Pogórzańskiej. W trakcie zwiedzania muzeum, uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wyglądało życie na wsi ponad 100 lat temu, poznali sposób budowania domów  oraz rodzaje materiałów jakie wykorzystywano w tym czasie w budownictwie.

Podczas zwiedzania ekspozycji muzealnych podziwiali wyposażenie  domów, dowiadywali się na temat sposobu życia ludzi z tamtego okresu oraz poznali tradycje i obyczaje ludowe, a także wykonywane w tym czasie zawody: młynarz, kowal, tkacz, garncarz.

Na koniec uczestnicy wycieczki wybrali się do położonego w obrębie skansenu Parku Etnograficzno-Edukacyjnego, gdzie poprzez zabawę można poznać dawne urządzenia oraz funkcjonowanie maszyn i narzędzi występujących niegdyś na pograniczu polsko-słowackim. W parku zbudowano wiatrak do mielenia zboża na mąkę, koło wodne, kierat do napędzania maszyn rolniczych, miech kowalski z paleniskiem, maselnicę, koło deptakowe i wiele innych ciekawych obiektów.

 

 

Agnieszka Paja

Danuta Biernacka