Spotkanie Regionalne Szkolnych Kół Młodych Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego

W dniu 26 października 2023 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzyskach odbyło się I Regionalne Spotkanie Szkolnych Kół Młodych Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z 9 szkół z terenu powiatu jasielskiego wraz z opiekunami: Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach, I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle, Szkoły Podstawowej nr 4  i nr 6 w Jaśle,  Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Błażkowej, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego we Wróblowej, Zespołu Szkół Społecznych w Lipnicy Dolnej,

Wszystkich przybyłych na uroczystość gości powitała wicedyrektor, pani Agata Delikat. Następnie głos zabrali: wójt Gminy Brzyska, pan Rafał Papciak, który objął spotkanie honorowym patronatem /przynosząc pamiątki z gminy Brzyska i wsparł nas finansowo/ oraz prezes zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, pan Wiesław Hap, który przedstawił krótko ideę reaktywacji szkolnych kół regionalnych. Z kolei pani Alicja Bochnia – Tomasik przybliżyła zebranym geograficzne położenie naszej miejscowości oraz etymologię jej nazwy, a także opowiedziała krótko historię powstania Izby Regionalnej. Następnie uczennice naszej szkoły zaprezentowały kilka legend o Liwoczu, o jego powstaniu oraz śpiących rycerzach spod ,,Gródka”. Później wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni zostali do wspólnego biesiadowania oraz śpiewania piosenek turystycznych. Przy bezinteresownej pomocy pań z kuchni, pana konserwatora, uczniów, rodziców i nauczycieli, na czele z panią Edytą Żygułą – Matysik, przygotowany został regionalny oraz słodki poczęstunek, a także kiełbaski z grilla. Biesiadnicy mieli także okazję zwiedzić Izbę Regionalną, w której zgromadzono dość liczną kolekcję przedmiotów codziennego użytku używanych w gospodarstwach domowych.

Korzystając z pięknej pogody wszyscy udali się pod pałac Kotarskich, gdzie pani Alicja przedstawiła krótką historię powstania tego miejsca oraz historię życia osób z nim związanych. Ostatnim punktem programu było wykonanie pracy plastycznej nt. legend brzyskich oraz odwiedzonego miejsca.

Wszystkim zaangażowanym w organizację tej uroczystości składamy serdeczne podziękowania, a Regionalnym Grupom dziękujemy za przybycie.

Alicja Bochnia – Tomasik

Agata Delikat