AKCJA „SZKOŁA PAMIĘTA”

„Inicjatywa każdego roku gromadzi tysiące szkół i miliony polskich uczniów, którzy chcą przywołać pamięć o ważnych postaciach i wydarzeniach historycznych. Przedsięwzięcie jest realizowane w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy naszych bliskich oraz tych, którzy zapisali się na kartach polskiej historii. Nawiązuje tym samym do polskiej tradycji świąt zadusznych”- czytamy  w komunikacie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Dzieci z naszego przedszkola także wzięły udział w akcji „Szkoła pamięta”. Wieczność zmarłych trwa, jeśli pamięcią się płaci – z powyższymi słowami na sercu, w dniu 30 października i 6 listopada, wyruszyliśmy na pobliski cmentarz parafialny, aby wspomnieć i uczcić pamięć ważnych postaci dla historii naszej miejscowości i gminy.

Zapaliliśmy znicz w miejscu spoczynku ks. prałata Władysława  Gwoździckiego, długoletniego proboszcza z Brzysk, kronikarza historii naszych okolic. Nie zapomnieliśmy również o grobie z czasów II wojny światowej- młodej 16 letniej dziewczyny Krysi Krupównej, którą żołnierze niemieccy brutalnie zastrzelili. Dziewczyna wolała śmierć niż hańbę od wroga. Światełko pamięci zostawiliśmy również przy kaplicy grobowej rodziny Kotarskich, a także na zapomnianych i opuszczonych mogiłach.

Przeprowadzone wyjście na cmentarz było wspaniałą okazją do kształtowania wśród przedszkolaków więzi i przynależności do narodu polskiego, do kształtowania naszej tożsamości.

W ramach akcji na głównym korytarzu szkolnym, przygotowana została  również gazetka nawiązująca do akcji „Szkoła pamięta”. PAMIĘTAMY więc o tych, którzy odeszli.

Magdalena Pięta