Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to wyjątkowe święto na cześć naszych ulubionych bohaterów z dzieciństwa. Takie sławy jak: Myszka Mickey, Kubuś Puchatek czy piękne księżniczki Disneya od lat wnoszą magię i radość do naszego świata, a ich niezwykłe przygody bawią, uczą, wzruszają oraz inspirują dzieci i dorosłych.

Dnia 9 i 16 listopada 2023r. w najmłodszej grupie przedszkolnej- Motylki oraz w grupach zerówkowych, w ramach projektu Kreatywne Dni Nietypowe obchodziliśmy właśnie Międzynarodowy Dzień Postaci z bajek. W tym wyjątkowym i nietypowym dniu, przedszkolaki wyruszyły w podróż do krainy bajek, a każdy z nich, przyszedł przebrany za swojego ulubionego bohatera. Przedszkolaki uczestniczyły w konkursach oraz quizach, wysłuchały fragmentów znanych bajek, rozpoznawały ich tytuły, trafnie segregowały bajkowe rekwizyty oraz układały baśniowe puzzle.

Celem zajęć było m.in.:

• -rozwijanie zainteresowań dzieci bajkami i baśniami,
  • -tworzenie sytuacji doskonalących mowę, zdolność koncentracji, skupienia uwagi,
  • -kształtowanie umiejętności samodzielnego rozwiązywania sytuacji problemowych,
  • -stwarzanie okazji do swobodnej i twórczej ekspresji (ruchowej, muzycznej).
  •

Bajki i baśnie wywierają fantastyczny wpływ nie tylko na wyobraźnię młodego człowieka, jego ciekawość poznawczą, ale również na wrażliwość emocjonalną, chęć pokonywania własnych słabości. Kształtują prawidłowe postawy społeczne, uczą wartości moralnych, budują poczucie własnej wartości. Jednym słowem – wzbogacają osobowość i charakter. Moc baśni jest tak silna, że nawet my, dorośli, pamiętamy je do dziś. Bajki i baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka.

Zajęcia w tym dniu były okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Oni bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą
w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć i bogacą słownictwo.

Dla naszych przedszkolaków był to dzień kolorowy i wesoły!

Ewelina Adamik