Gramy w szachy

Gra w szachy cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest to szczególna gra planszowa, która niesie ze sobą wiele korzyści. Szachy są wspaniałym ćwiczeniem mózgu. Poprawiają: pamięć, umiejętności czytania ze zrozumieniem, umiejętności rozwiązywania problemów, rozwijają planowanie i przewidywanie, wyobraźnię i kreatywność, kształtują umiejętność przestrzennego myślenia. Ponadto szachy kształtują takie cechy i umiejętności jak: samodyscyplina, systematyczność, odpowiedzialność za podjęte decyzje, panowanie nad sobą oraz cierpliwość, radzenie sobie ze stresem i niepowodzeniami, szacunek do przeciwnika i uczciwe współzawodnictwo.

Dlatego też w świetlicy szkolnej uczymy się zasad gry w szachy. Na zajęciach uczniowie poznają podstawy gry w szachy tj. ustawienie początkowe, nazewnictwo bierek szachowych, poruszanie się bierkami po szachownicy, bicie bierek przeciwnika oraz zabezpieczanie własnych, szachowanie i matowanie króla, ochrony przed matem, czy roszada.

Wiele radości sprawiają uczniom ich pierwsze partie szachowe, które motywują innych do zapoznania się z zasadami gry w szachy.

Małgorzata Wałczyk