Wycieczka do Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie

W dniu 19 marca br. grupa dwudziestu pięciu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzyskach uczestniczyła w wycieczce do Krakowa do Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. Wycieczka została sfinansowana przez władze samorządowe - gminę Brzyska. Instytutu Fizyki Jądrowej powstał dzięki staraniom prof. Henryka Niewodniczańskiego (1900-1968) w Krakowie-Bronowicach, a jego początki datowane są na rok 1955. Obecnie, Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego (IFJ PAN) jest jednym z największych instytutów Polskiej Akademii Nauk.

Instytut prowadzi badania podstawowe i aplikacyjne w obszarze fizyki oraz nauk pokrewnych. Korzystając z najnowszych osiągnięć technologii i informatyki, prowadzone są badania podstawowe, począwszy od fizyki i astrofizyki cząstek elementarnych, fizyki jądrowej i fizyki oddziaływań silnych, po fizykę materii skondensowanej oraz badania interdyscyplinarne i aplikacyjne związane z fizyką w medycynie, biologii, dozymetrii, ochronie środowiska, radiochemii, diagnostyce plazmy wysokotemperaturowej, a także na badaniach systemów złożonych, takich jak ludzki mózg, rynek finansowy czy lingwistyka.

Naukowcy IFJ PAN angażują się w najbardziej zaawansowane międzynarodowe projekty badawcze prowadzone w Europie i poza nią, m.in. w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Z kolei inżynierowie z jednostki to światowej sławy specjaliści, którzy w sposób istotny przyczyniają się do budowy wielkich, międzynarodowych przedsięwzięć badawczych.

Uczniowie mieli okazję bezpośrednio zobaczyć jak wygląda praca naukowców, poprzez wizytę w laboratoriach, udział w warsztatach i doświadczeniach. Wycieczka była również dobrą okazją do integracji, ponieważ brali w niej udział uczniowie z pozostałych szkół z gminy Brzyska.

Piękna pogoda oraz posiłek w McDonaldzie dopełniły poczucie zadowolenia z wycieczki.

Edyta Żyguła- Matysik

Wiesław Marcisz